Kıtuyad :

Kıtuyad : "Sezona Yüzde 40 Kayıpla Girdik"

18 Şubat 2019
1484 defa okundu
Manavgat Kızılağaç Turizm Yatırımcıları Derneği (KITUYAD) Başkanı Osman Ergin, 2016 turizm sezonuna yüzde 40 kayıpla girdiklerini söyledi.

Antalya'daki turizmcilerin bu yıl Rus pazarından umutlarını yitirdiğini belirten Ergin, İstanbul Sultanahmet Meydanı'daki patlamada 12 Alman turistin hayatını kaybetmesinin Almanlar turistler de yüzde 10 düşmeye neden olduğunu açıkladı.

2016 turizm sezonu ile ilgili açıklama yapan Ergin, Antalya'nın turizmde son 10 yılının en büyük endişeli bekleyişi ve belirsizliğini yaşadığını kaydetti. Bölgede grup otellerin, müşteri azlığına bağlı sezonda tek tesis açmaya yönelik çalışma yaptığını açıklayan Ergin, Antalya'da turizmcilerin bütün hesaplamalarını 4,5 milyon Rus ve 1,5 milyon Alman turist kaybına göre yaptığını, bu endişeli ve tedirgin edici bekleyişin turizm sektörünü karamsarlığa ittiğini ifade etti. Türk turizmi için Rus ve Alman pazarlarının çok büyük pazarlar olduğuna dikkat çeken Ergin, Rusya krizi sonrası bakanlığın aradığı pazarların küçük pazarlar olduğunu, hepsi toplandığında bir Almanya pazarı etmeyeceğinin kaydetti.

Ergin, "Turizmci, yeni sezona Rus pazarı kaybı ve Alman turizminde düşüşle 6 milyon bir kayıpla giriyor. Turizmde böylesi karamsar ve belirsiz bir dönem olmadı. Bu büyük kayıp karşısında turizmciler iç pazara yöneldi. İç pazar pasta oranı da belli. Yönelme iç pazar payını daha da düşürecek. Bu sefer de işletmeler ayakta kalma adına fiyatları daha da düşürmek zorunda kalacak."dedi. 

"TURİZMCİNİN ÖTELENEN BORÇLARIN 2017'DE DAHA KABARIK OLACAK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 2016 Turizm Acil Eylem Planı ile turizmin içinde bulunduğu şartlardan kurtulmasının zor olduğunu bildiren Ergin, Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planında turizmcinin borçlarının silinmesine yönelik bir durumun olmadığını vurguladı. 2016 yılında turizmcinin ertelenen ve ötelenen borçlarının 2017'de daha da katmerli hale geleceğini anımsatan Ergin, "Sayın Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planında turizmcinin sorunlarını çözmeye yönelik bir durum yok. Teşvikte yok. Sadece borç öteleme var. Borç ötelemenin kabarık faturası 2017'de turizmcinin önüne artmış bir şekilde gelecek." şeklinde konuştu.