Manavgat'ı Tanıyalım

Yüzölçümü itibari ile Antalya'nın en büyük ilçesi olan Manavgat, Türkiye'nin Tarım ve Turizm merkezi'dir. 400'den fazla büyük ölçekli turistik tesisinde her yıl 1 milyon turisti ağırlayan Manavgat tabiat zenginliği ve tarihi mirasları ile her türlü turizmin yapılabildiği en popüler turizm merkezidir.

Manavgat'ta Yaşam

Manavgat Kent Merkezi ve Manavgat Çayı

Antalya'yı Mersin ve Konya'ya bağlayan karayolu ağının kesişim noktasına bulunan, Alanya turizmi için de büyük stratejik öneme sahip Manavgat kenti, 125,000 nüfusu ile, büyük bir şehir görüntüsü verir. Turizmin en yoğun olduğu yaz aylarında ise 2 milyona yakın turisti ağırlar Manavgat kenti. 64 km uzunluğundaki sahil şeridinde faaliyet gösteren 1000'den fazla küçük - büyük otel ve tatil köyü bulunmaktadır. Bu nedenle ilçenin en önemli gelir kaynaklarının başında turizm gelir. Yerleşik nüfusunun bir kısmı da sera ve açık tarım faaliyeti ile geçimlerini sağlar. Sahil şeridi ile Toros dağları arasında kalan düzlük arazi üzerinde seracılık faaliyetleri her geçen yıl daha da artış göstermektedir.

Manavgat Tanıtım Videosu

Manavgat Tabiat Harikaları

Zengin tarihi mirası ve tabiatı ile dünya'nın en güzel kentlerinden biri olan Manavgat'ın harikalarını sıralayalım.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Harikası Manavgat Şelalesi

Manavgat denince ilk akla gelen dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi listemizin ilk sırasında yer alır. Yükseltisi az olmasına rağmen geniş bir alanda yüksek debi ile akar. Kent gürültüsünden uzak, doğa ile başbaşa huzurlu vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için etrafında harika tesisler ve yeşil alanlar mevcuttur. Dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi her yıl milyonları geçen yerli ve yabancı ziyaretçilerine hayranlık vermeye devam ediyor.

Manavgat nehri, dünyanın en uzun yeraltı akarsularından, aynı zamanda tek kaynaktan beslenen ve su miktarı ile sayılı akarsular arasındadır.

Toros dağlarından Akdeniz'de inen güzargahı ile Manavgat kentinin tam ortasından geçen Manavgat Çayı, adeta ilçenin can damarı olmuştur. Gerek ekolojik gerekse sosyal anlamda Manavgat ilçesinde hayatı şekillendiren başlıca unsur Manavgat Çayı'dır.

Side Antik Kenti

Side Antik Kent ve Tiyatrosu

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Side'nin tarihi M.Ö 546. yüzyıla kadar dayandırılmaktadır. Konumu itibari ile tarih boyunca çok çeşitli medeniyet ve devletlerin hedefinde olan Side, bir çok kez çeşitli medeniyetler ve uygarlıklar tarafından ele geçirilmiş. Antik tarihi yapı ve mirası ile, kendine özgü mimari dokusu ile ve 100 yıllık köy evleri ile Side tarihin derin izlerini taşıyan bir kenttir.

Deniz doğru uzanan bir burun üzerinde kurulan, tarihi bütün anıları hala ayakta duran, doğa harikası plaj ve koyları ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam etmektedir.

Tarihin merkezinde alışveriş molası: "Side Çarşısı" unutmamak gerek. Eski kent surları ile birlikte sizi Side müzesi, büyük agora, agora hamamı, Büyük Kapı ve hemen bunların arkasında büyük ihtişamı ile Antik Tiyatro karşılıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Manavgat Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon, Türkiye'nin en ünlü rafting parkurlarını barından Köprüçayı vadi'sinden denize dökülen çaydır. Çay'ın su temizli ve mineral bolluğu sebebi ile alabalık yetiştirmeye elverişlidir. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin rafting sporu yapabildikleri, tabiatla iç içe olabildikleri ülkemizin ve dünyanın en ünlü rafting merkezidir.

Ayrıca , Köprüçay üzerinde hala ayakta olan Oluk köprüsü ve Büğrüm köprüsü bulunmaktadır. Beşkonak ve Karabük köylerinde turistik ağaç evlerinde rafting ve doğa meraklılarına konaklama imkanı vardır.

Oymapınar Barajı

Oymapınar Barajı

Bahar aylarında suyu berraklaşan ve geçtiği koylardaki yeraltı suları ile beslenen Manavgat çayının hızı Oymapınar Barajı ile kesilir. Barajın üstünde kalan baraj gölü; üzerinde düzenlenen tekne turları bu görkemli barajın oluşturduğu doğal güzellikler tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilir.